אמא עצבנית ולא מאושרת | פורום 'שאל את הרב' | בית חב''ד רמת אליהו

ראשי > פורום 'שאל את הרב' > אמא עצבנית ולא מאושרת

אמא עצבנית ולא מאושרת

הוסף תגובה לדף הראשי שתף
דורית
17/06/2010

אמא עצבנית ולא מאושרת

שאלהאני נשואה מספר שנים. יש לי ילד ומחכה לנוסף בקרוב (סוף הריון). אני ובעלי חוזרים בתשובה, ויש המון המון קשיים בדרך. אני עובדת מאוד קשה, שעותר רבות, לא מאושרת מחיי הנישואין, לא נמשכת לבעלי פיסית או רגשית, חווה קושי רגשי עצום בהבאת ילדים לעולם ומתמודדת כל יום. הייתי מגדירה את עצמי, וכך גם מגדירים אותי אחרים, טיפוס עצבני ולא נינוח, לא מרפה. אני אישה כעוסה ואמא עצבנית. למרות כל אלה, אני חדורת אמונה בקב"ה, אך חוששת מהתמוטטות נפשית. לא איכפת לי מעצמי אבל יש לי ילדים - מה לעשות?


תשובת הרב


יש לך את כל הנתונים לצאת ממצבך ולחיות חיי אושר וסיפוק, כאמא לילדים מאושרים, כאמא מאושרת לעצמה ואף כרעיה מאושרת. נשים רבות שנקלעו למצב דומה השתחררו ממנו ושינו את חייהן מקצה לקצה.


התקופה שבה אנו חיים מביאה נשים רבות לקונפליקט המתואר בשאלתך. פעם היה לאשה את הזמן להיות עם עצמה, לנוח, לשאוב כוחות ותעצומות נפש להיות אמא, ליהנות מילדיה ולהשרות עליהם אווירה נוחה ונעימה. התפתחות הילדים וחינוכם הנכון והמוצלח, היה הגורם המספק אושר לאם וגם לאב, בכל הדורות. בדור האחרון חל שידוד מערכות; על כתפיהן של נשים הופלה גם-כן אחריות לפרנסת הבית ורבות מהן מוצאות עצמן בקונפליקט כמעט בלתי אפשרי. היחס שאת מתארת לילדך, לבעלך והחשש מהיחס לילדים הנוספים, אינו מום ח"ו בנפשך, אלא הוא תוצאה של העומס הפיזי והנפשי.


למזלנו, כיום ניתן להיעזר רבות באנשי מקצוע המלמדים הרפייה נפשית וכן מעניקים הדרכה כיצד לחלוק את עומס המטלות בצורה נכונה שלא תגרום לאיבוד אורך הרוח, ואדרבא, להינות מתוך סיפוק, מהעבודה שהאיש/אשה עושה לצרכי פרנסת הבית. כמעט מכל מקצוע ניתן להפיק גם סיפוק אינטלקטואלי. צריך רק לדעת למקד את המבט והמודעות באותן נקודות שמביאות לכך. כפי שאתה בוודאי יודעת, חכמינו זכרונם לברכה, תנאי ואמוראי התלמוד, היו לומדים בלילות ועובדים בימים לפרנסתם, אפילון במקצועות פשוטים כרועי צאן, כסנדלרים, חלקאים וכיו"ב, וגם מקצועות אלה העניקו להם חוויות רוחניות.


בעיית דורנו - שאיבדנו מעט, ואולי הרבה, את הפרופורציות. מבלבלים בין העיקר לטפל ונמצאים במירוץ בלתי פוסק. אנחנו פוגשים כל הזמן אנשים ונשים קצרי רוח, ממהרים לכעוס, חסרי סבלנות. חייבים לקחת כל הזמן פסקי-זמן, לנוח מעט, לחשוב,"לנקות את הראש". נכון שאין זמן ועסוקים מאד, אבל בסופו של דבר, מנוחה של חצי שעה להרפייה, עם עצמך או עם חברה טובה, על כוס קפה, או קריאת ספר מתאים והקדשת עשר דקות, עד רבע שעה, ביום, למחשבה חיובית והכוונה עצמית למסלול הנכון, יתגלו עד מהרה לא כאיבוד זמן יקר, אלא כחיסכון עצום בזמן. עבודה מתוך נפש רגועה מביאה להספק גבוה יותר ויחסי עבודה נינוחים ומהנים.


אני משוכנע כי תוכלי למצוא יועצת מתאימה, ממולץ מאד שתהיה דתייה, המבינה ומכירה את עולמך ועוסקת בייעוץ נישואין וזוגיות. מוצע לך לקיים תחילה מפגש היכרות על מנת להתרשם אם את יוצרת כימיה עם היועצת; אם כן, המשיכי בסדרה של מפגשים עמה. אחרי כמה פגישות כבר תחושי את ההבדל, ולו מעצם פריקת המטען מליבך. 


ויהי רצון שימלא הקב"ה את ימי הריונך ותלדי ילד/ה בריא ושלם - זרעא חיא וקיימא - בלידה קלה, ויעזור לך הקב"ה לגדלו בטוב ובנעימים מתוך שמחה, אושר ונחת, ביחד עם בן זוגך. את בהחלט עוד עשויה למצוא בו שותף נאמן, אוהב ותומך.

שלח תגובה שתף
שני טז אלול (16 בסמפטמבר)
ארועים שיעור גמרא עם הרב שלמה לבנוני 18:15
ארועים שיעור בתניא-מפי הרב גרינוולד 19:30
שלישי יז אלול (17 בסמפטמבר)
ארועים שיעור גמרא עם הרב שלמה לבנוני 18:15
ארועים פרשת השבוע-מפי הרב טביב 19:30
ארועים שיעור לנשים בבית חב"ד רמת-אליהו עם הרבנית רחל רוטשילד 20:30
רביעי יח אלול (18 בסמפטמבר)
ארועים שיעור גמרא עם הרב שלמה לבנוני 18:15
ארועים עין יעקב וחסידות-שיעור מפי הרב שלמה לבנוני 19:30
הסטוריה היהודית הולדת הבעש"ט
הסטוריה היהודית הולדת אדמו"ר הזקן
הסטוריה היהודית הילולת המהר''ל מפראג
הסטוריה היהודית ח"י אלול - יום הולדת שני המאורות הגדולים
חמישי יט אלול (19 בסמפטמבר)
ארועים שיעור גמרא עם הרב שמעון בן הרוש 18:15
ארועים שיעור גמרא עם הרב שמעון בן הרוש 19:30
שבת קודש כא אלול (21 בסמפטמבר)
ארועים חדש! בבית חב"ד רמת-אליהו שיעור חסידות לגברים ונשים מפי רבי יניב לוי. מרתק, מעניין ומחכים 17:00
ארועים מסיבות לילדים בשבת בבית חב"ד רמת-אליהו 17:30
ארועים שיעור בהלכות שבת 17:45
ראשון כב אלול (22 בסמפטמבר)
ארועים שיעור גמרא עם הרב שלמה לבנוני 18:15
ארועים עין יעקב וחסידות-שיעור מפי הרב שלמה לבנוני 19:30
שני כג אלול (23 בסמפטמבר)
ארועים שיעור גמרא עם הרב שלמה לבנוני 18:15
ארועים שיעור בתניא-מפי הרב גרינוולד 19:30
ללוח המלא שיעורים יומיים זמני היום

בית חב"ד רמת-אליהו נווה-ים (ע"ר) רח' פנינת הים 7 נווה-ים ראשל"צ
מנהל בית חב"ד ושליח הרבי מליובאוויטש: הרב חנן כוחונובסקי
טלפון: 03-9618874 | נייד: 052-2681782 | פקס: 03-9517017 | beit_chabad@bezeqint.net

מופעל ע''י חב''ד שעל אתר - מרכז אתרי חב''ד באינטרנט © 2019